ראשי  רגילות  מבצעים  הרשמה  צור קשר
   
שלום אורח,להרשמה לחץ כאן סל קניות תיק לקוח
חיפוש
   שירים בזמן הזה
   הועד לנגינה יהודית
   שיטות הראשונים

  בעניין פאה נכרית

  בעניין מכונת גילוח
הגאון רבי אליהו שפירא - אליה רבה

הגאון רבי אליהו שפירא זצ"ל, [נולד בערך ת"כ - נפטר תע"ב] בספרו "אליה רבה" (על הלבוש או"ח סי' ש"ג ס"ק י"ח), בדין "חוטי שיער" הביא את דברי הש"ג, והביא את דברי ה"פרישה" שחילק בין פאה נכרית שמותר לצאת בה לרה"ר לבין חוטי צמר שנאסר לצאת בהם בשבת:

 

"יוצאה אשה בחוטי שיער. כתב בשלטי גבורים (שבת דף כט. אות א') דמותר לאשה נשואה לגלות פאה נכרית שלה, אפי' עשויה משערותיה, דאין שיער באשה ערוה אלא המדובקים בבשרה, אבל לא בתלושין העשויין לכסות שערותיה האחרות, אף דעבדה לקישוט שתהא נראית בעלת שיער. עכ"ל. ולא דמי לחוטי צמר, אף דהני שערות מחוברין בבשר ויש בו משום חציצה, דהך פאה נכרית היא כמלבוש דאינה הולכת זולתה, אי נמי בשעת טבילה מניחתן בביתה. פרישה ס"ק י"ט".

 

 

 הערות למוצר:
רבי אליהו ב"ר בנימין וולף שפירא נולד בפראג בערך בשנת ת"כ (1660). מגדולי הפוסקים בדורו. היה גיסם של ר' דוד אופנהיים ושל ר' יעקב רישר (בעל 'חק יעקב'), והיה תלמיד-חבר של ר' אברהם אבלי גומבינר בעל 'מגן אברהם'. שימש כרב בערים קלין וטיקטין, ואח"כ מונה לדרשן וראש ישיבה בפראג. ר' אליהו חיבר את הספרים "אליה רבה" ו"אליה זוטא" על "לבוש התכלת והחור" שחיבר רבי מרדכי יפה על אורח חיים. "אליה זוטא" הוא פירוש קצר שנדפס במהדורות ה"לבוש", ו"אליה רבה" נדפס לאחר מותו בידי תלמידיו, אך לא בצמוד ל"לבוש" - אלא עם השו"ע; דבר זה גרם לעתים לאי-הבנות, כי דבריו נסובים בדרך כלל על דברי ה"לבוש" ולא על דברי השו"ע. נדפסו גם כמה כרכי חידושים שלו על התלמוד, אבל כתבים רבים נוספים, ביניהם ביאור על יו"ד, אבדו. ר' אליהו שפירא נפטר בשנת תע"ב (1712).

פאה נכרית זה מותר
פאה נכרית זה אסור
מותר אבל ראוי להחמיר
ממשמעות דבריהם - פאה נכרית מותרת!
פאה שאינה ניכרת
פאות ארוכות ומסולסלות (בולטת)
איך הפאה היתה נראית פעם
קריקטורות בנושא פאה נכרית
דיון בדברי שלטי הגיבורים
דברי הראשונים בנוגע לפאה נכרית
באמצע עריכה

הסכם שימוש
שאלות נפוצותהאתר הוקם ומתוחזק ע"י לוגייט טכנולוגיות
אחסון אתרים    חנות וירטואלית